Data dodania: 20 lipca, 2022

Ryczałt Ale czy to na pewno Ci się to opłaca?Jak wiadomo, każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety. Tym razem chcemy przyjrzeć się osobom, które wybrały ryczałt. Czy będzie on opłacalny po ostatnich zmianach?

Możliwość zmiany

O zmianach obowiązujących od lipca pisaliśmy już tutaj. Warto przypomnieć jednak, że można będzie zmienić formę opodatkowania w trakcie roku. Dotyczy to osób, które zdecydowały się na ryczałt. Te osoby będą mogły przejść na skalę podatkową. Dodatkowo osoby rozliczające się podatkiem liniowym i ryczałtowcy, będą mogli zrobić to także po zakończeniu roku.

Do kiedy można zmienić ten ryczałt?

Na rozliczanie na skali podatkowej będzie można przejść do 22 sierpnia. Do tego czasu należy wypełnić odpowiedni formularz CEIDG-1 – online lub za pośrednictwem urzędu miasta lub gminy. Niestety przy takim rozwiązaniu, za 2022 rok złożycie 2 zeznania podatkowe.

Co można zyskać?

Na ryczałt z reguły decydują się osoby z relatywnie niewielkimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli jednak nagle pojawiają się koszty, powstaje problem związany z brakiem możliwości ich wliczenia, ponieważ ryczałt jest podatkiem od przychodu.

Być może na początku roku, wydatki nie były planowane lub przeliczając w skali całego roku i tak ryczałt był bardziej opłacalny. Jeśli jednak większość tych wydatków będzie dopiero w drugiej połowie roku, okazać się może, że w skali półrocza ryczałt nie będzie już tak opłacalny i warto będzie to zmienić.

Ryczałt, a kwota wolna

Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z ryczałtu w drugiej połowie roku, kwota wolna z całego roku przejdzie na to półrocze. W związku z tym praktycznie kwota zmniejszająca podatek będzie w skali miesiąca dwukrotnie wyższe.

A gdzie wady?

Niestety, każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę w sytuacji, gdy nie jesteście pewni czy w drugiej połowie roku Wasze wydatki się zwiększą w znaczący sposób. Jeśli nie, być może zmiana ta się Wam nie opłaci.

Możecie jednak przeliczyć potencjalny zysk lub stratę na kalkulatorach udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.Powrót do poprzedniej strony