Ułatwienia dostępu

Ceny Transferowe

Ceny transferowe – czy  transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi są szczególnie weryfikowane przez fiskus?

Tak! Szczególnie te transakcje, które dotyczą tzw. usług niematerialnych czyli doradczych, prawnych, księgowych, reklamowych, badania rynku, zarządczych i innych, oznaczonych symbolem GTU12 w comiesięcznych plikach JPK.

Co podważają urzędy? Dokonują własnych analiz porównawczych, które przecież nie zawsze zero jedynkowo mogą być porównane do realnych i indywidualnych ustaleń, negocjacji, okoliczności towarzyszących danej transakcji, nawet wielkości rynku czy terminu płatności, które to mogą wpływać na zmianę powszechnie stosowanej ceny za podobną transakcję.

 

Jak się uchronić przed konsekwencjami podważenia przez organ podatkowy wysokości ceny danej transakcji?

Nasi prawnicy zalecają wprowadzenie w firmie odpowiednich procedur a najlepiej wdrożenie formalnej polityki cen transferowych. Ułatwi to osobom odpowiedzialnym za wyceny zleceń, takie ich przygotowanie aby urzędnicy nie mieli wątpliwości czy ceny są rynkowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Chętnie umówimy Cię z prawnikami współpracującymi z Kancelarią AV! Zadzwoń!

Wysokość kar, jakie Ci grożą za uchybienia w tym zakresie:

- podwójne opodatkowanie tych samych dochodów dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi posiadającymi siedziby poza granicami Polski

- dodatkowe zobowiązanie  w wysokości od 10% do 30% od wykazanej lub zawyżonej straty na skutek stosowania nieprawidłowych cen transferowych

- kara od 240 do 720 stawek dziennych grzywny, czyli do ponad 33 mln zł -  za brak dokumentacji cen transferowych