Ułatwienia dostępu

Rowerjakokosztuzyskania przychodu.


Ceny paliw nie chcą spadać, a za oknem coraz częściej pojawia się ciepła, słoneczna aura. W tej sytuacji nasze oczy często spoglądają w kierunku alternatywnych środków transportu. Czy można kupić rower na firmę? Czy można wrzucić go w koszty? A może hulajnoga? Jeśli zastanawiasz się nad tym, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Rower kup i wrzuć w KUP

Rower, hulajnoga elektryczna czy inne środki transportu można rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu firmy. Podobnie jednak jak zakup samochodu na firmę, należy spełnić określone wymogi. Nie wrzucimy więc na fakturę hulajnogi dla dziecka.

Aby móc wrzucić taki zakup w koszty, należy udowodnić jego związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najprościej będzie uargumentować go po prostu koniecznością dojazdów do pracy czy też na spotkania z klientami.

Problemem nie powinno być także jednoczesne posiadanie w środkach trwałych firmy zarówno samochodu jak i roweru. Wystarczy wykazać, że oba są potrzebne firmie i służą do różnych celów. Przykładowo na hulajnodze jeździć można załatwiać jakieś sprawy w centrum miasta czy dojazdy do klientów w obrębie kilometra-dwóch przy dobrej pogodzie, z kolei samochód będzie konieczny do transportu towarów, zaopatrywania biura czy też przy gorszej pogodzie.

W poszczególnych branżach może być jednak trudniej. Przykładowo niełatwe zadanie czeka branżę IT, zwłaszcza przy pracy zdalnej. Dla nich przygotowaliśmy jednak oddzielny artykuł jak obniżyć koszty w branży IT.

Rower, a VAT?

Jeśli jesteś VATowcem, możesz także odliczyć VAT. Mimo iż rower jest sklasyfikowany również jako środek transportu, nie posiada on limitu odliczeń. Dzięki temu podlega on odliczeniom VAT w 100%. Z kolei w przypadku osób nie płacących VATu, ujmują one w kosztach pełną kwotę brutto zakupu.

Czego nie odliczamy?

Odliczyć nie możesz niestety akcesoriów rowerowych mających charakter osobisty. Mowa tutaj między innymi o kasku, odzieży ochronnej czy dodatkowego sprzętu w postaci. Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o akcesoria do hulajnogi.

Ujęcie kosztów zakupu

Zakup roweru czy zazwyczaj będzie wiązał się z jednorazowy ujęciem w kosztach i będzie on jednorazowo wliczony w całości w koszty uzyskania przychodu. Wyjątkiem od tej reguły będą zakupy powyżej 10 tysięcy złotych. W takim bowiem przypadku podlegają one dłuższej amortyzacji czyli stopniowemu wrzucaniu w koszty przez określony dłuższy czas np. 24 miesiące.