Ułatwienia dostępu

W lipcu Polski Ład 2.0.Jak go odczujemy?



Już z początkiem przyszłego miesiąca, w lipcu, wchodzi nowa wersja Polskiego Ładu. Jaki wpływ wywrze ona na aktualny system podatkowy, a co ważniejsze – na nasze portfele? Dowiedz się czytając artykuł.

Niższy PIT? Nareszcie dobra informacja! Ale czy na pewno?

Podatek dochodowy od osób fizycznych już w lipcu wynosił będzie 12% zamiast 17%. To bardzo ważna zmiana, na którą wszyscy czekaliśmy. Niestety, jak to często bywa, nic za darmo. Pamiętamy przecież, że na początku roku uniemożliwiono odliczanie składki zdrowotnej. To zmniejszenie ma być właśnie rekompensatą dla osób, które najwięcej na tym mechanizmie straciły. No i znika ta nieszczęsna Ulga dla Klasy Średniej. Nareszcie!

A co z tą składką zdrowotną?

Zmiany są, ale niestety nie jest to powrót do stanu sprzed roku. Główne zmiany dotyczyć będą przedsiębiorców rozliczających się liniowo. Mogą oni teraz odliczyć składki od dochodu do 8700 zł w skali roku. Ryczałtowcy odliczą połowę wysokości składek, zaś osoby na karcie podatkowej – 19% jej wysokości. Opodatkowani na skali? Cóż, mają skorzystać na niższym PITcie.

W lipcu będziesz mógł zmienić formę opodatkowania!

To chyba jedna z ważniejszych informacji dla przedsiębiorców. Na początku roku i przez pierwszych kilka miesięcy, mieliśmy do czynienia z absurdalną sytuacją. Przedsiębiorcy musieli najpierw wybierać formę opodatkowania, a de facto dopiero po kilkunastu tygodniach dowiadywali się o zmianach, które mogły uczynić wybraną formę kompletnie nieopłacalną. Spory plus za reakcję. Złą informacją będzie jednak fakt, że zmienić można tylko z innych form opodatkowania na skalę.

Powrót rozliczania z dzieckiem w lipcu

Jednym z najbardziej krytykowanych punktów Polskiego Ładu, było uniemożliwienie rodzicom samotnie wychowującym dziecko rozliczanie się z dzieckiem. Trudno powiedzieć jakie intencje przyświecały twórcom czy też było to (nie pierwsze) przeoczenie. Szczęście w nieszczęściu, ktoś zwrócił na to uwagę, a rozliczanie powraca. Zwiększa się także limit przy uldze na dziecko (tzw. ulga prorodzinna) jeśli dziecko nie osiąga własnych dochodów powyżej pewnego limitu. Do tej pory wynosił on absurdalną wartość 3089 zł co praktycznie uniemożliwiało dorabianie sobie np. studentom, by rodzice nie zapłacili wyższego podatku. Będzie on zwiększony jednak do 12krotności renty socjalnej czyli nieco ponad 16 tysięcy złotych.