Sprawdź, jakie skutki w VAT i PIT powoduje wycofanie samochodu osobowego z firmy. Przedsiębiorcy posiadający w firmie samochód osobowy, mogą w każdej chwili podjąć decyzję o wycofaniu go na cele prywatne.
Powody, które skłaniają nas do wycofania samochodu mogą być różne. Z czasem firmowe auto zużywa się lub zależy nam na nowszym modelu. Jak sprzedać taki pojazd? Na co zwrócić uwagę? Czy termin ma znaczenie? I jakie konsekwencje na gruncie PIT i VAT może to wywołać?
Samo przekazanie pojazdu nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych. Warto jednak mieć na uwadze jakie konsekwencje są związane z wycofaniem samochodu:
KUP – nieumorzona część wartości początkowej środka trwałego nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu. W praktyce nie można będzie wyksięgować tego z kosztów dotychczasowych odpisów na amortyzację.
Sprzedaż samochodu przed upływem 6 lat od wycofania go na cele prywatne stanowić będzie przychód z działalności. Należy go wykazać i opodatkować.
Chcesz wycofać samochód osobowy na cele prywatne? Nie zapomnij wykreślić go z ewidencji środków trwałych.
Samochód w firmie jako środek trwały – co to oznacza?
Aby samochód stał się firmowy trzeba go zapisać w majątku firmy, czyli do tzw. ewidencji środków trwałych . Warto zauważyć, że bez tego jest traktowany jak auto prywatne. Oczywiście od tej pory przedsiębiorca dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych.
Przekazanie samochodu osobowego z firmy a prawo do odliczenia VAT
Gdy w momencie nabycia samochodu istniało prawo do częściowego lub pełnego odliczenia podatku VAT, a przedsiębiorca będzie chciał taki samochód przekazać na cele prywatne to oczywiście będzie zobowiązany do naliczenia tego podatku VAT.
Obowiązek ten wynika z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT .
Wycofanie samochodu osobowego z firmy bez odliczenia VAT
Inaczej będzie kiedy przedsiębiorca nie posiadał prawa do odliczenia podatku. Przykładowo poprzez zakup samochodu od osoby fizycznej na umowę, bądź fakturę marża. Przekazanie takiego pojazdu będzie zwolnione z obowiązku opodatkowania jeśli w okresie użytkowania pojazdu w firmie podatnik nie miał prawa do odliczenia w całości lub w części podatku VAT od zakupu pojazdu lub istotnych części składowych pojazdu. Nie obowiązuje tutaj również korekta VAT.
Wątpliwości rodzą się podczas gdy po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych pewne elementy (części składowe) zostały naprawiane a VAT został od nich odliczony. W związku z tym wycofanie samochodu osobowego może rodzić obowiązek naliczenia podatku VAT, przy spełnieniu określonych warunków. W związku z tym, pierwszym krokiem będzie zapoznanie się, czym właściwie są części składowe i co w nie wchodzi np. silnik akumulator. Z pewnością powinieneś określić, czy takie naprawy w chwili wycofania samochodu na cele osobiste podniosły trwale wartość pojazdu.
W ostatnim kroku podatnik powinien określić czy faktycznie zakupił części czy też tylko usługę w warsztacie samochodowym, w ramach której zamontowano nowe części. W tym drugim przypadku bowiem nie będzie miał miejsca obowiązek naliczenia podatku VAT.
Samochód w firmie AV Sp. z o.o.
Jesteś przedsiębiorcą? Bądź na bieżąco z publikowanymi przez nas artykułami. Na naszym facebooku lub YouTube znajdziesz wiele istotnych i interesujących treści pomagających w prowadzeniu własnego biznesu.