Jaką formę prawną dla firmy wybrać – jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących przedsiębiorców. Gdy w grę wchodzą pieniądze to często pomysł na biznes nie wystarcza.
Bo pieniądze jakie możemy przeznaczyć i jakich potrzebujemy na początku mogą być decydujące, na jaką formę działalności finalnie się zdecydujemy. Odpowiedź jest bardzo istotna bo przede wszystkim różni się ze względu na korzyści podatkowe. Poniżej znajdziesz różnice między JDG a spółką z o.o..
Sposób zakładania działalności w przypadku JDG i spółki
JDG
Jednoosobową działalność gospodarczą zakłada się szybko i bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta czy gminy, dokonując wpisu do CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).
Spółka z o.o.
Natomiast rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga dużo więcej formalności. Notariusz, musi sporządzić umowę spółki w formie aktu notarialnego. To wiąże się z kosztami. Do tych wydatków należy doliczyć opłatę sądową oraz koszt ogłoszenia wpisu w KRS. Jedynie koszty rejestracji można zmniejszyć, wybierając rejestrację elektroniczną.
Wkład własny – JDG a spółka
W przypadku indywidualnej działalności można nie posiadać żadnych środków albo niewielkie. Często wystarczy pomysł na biznes.
Spółka z o.o. – tutaj konieczne jest wniesienie wkładu w wysokości co najmniej 5000 zł. Niekoniecznie gotówką. Może to być sprzęt komputerowy, samochód, a nawet wierzytelności. Można powiedzieć, że wraz z wielkością kapitału wiarygodność spółki wzrasta.
Odpowiedzialność finansowa
Tą kwestię w obecnych czasach mocno zweryfikowała pandemia COVID-19. Wiele firm znalazło się w nieciekawej rzeczywistości takich jak brak możliwości prowadzenia działalności czy zapotrzebowania klientów.
W przypadku JDG – ryzyko jest olbrzymie ponieważ właściciel firmy odpowiada własnym majątkiem za długi prowadzonej przez siebie firmy w pełnej wysokości.
Wspólnicy w spółce z o.o. mają ograniczoną odpowiedzialność do wysokości wniesionych udziałów. Im niższy wkład tym niższa odpowiedzialność. Kodeks spółek handlowych mówi nam o tym, że odpowiedzialność w wyższej wysokości może ponosić zarząd – ale jest w stanie jej uniknąć. Wystarczy, że w odpowiednim terminie menedżer złoży wniosek o ogłoszenie upadłości bądź udowodni, że jego niezgłoszenie nie wynikało z winy zarządu.
ZUS, podatki oraz koszty księgowe w JDG i w spółce
Rozpoczynając JDG możemy liczyć na szereg ulg w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie . Pierwszą z nich jest tzw. ulga na start . Przez kolejne 2 lata można odprowadzać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne.
Obciążenia w spółce zależą od ilości osób w zarządzie. Zarząd jednoosobowej spółki zoo musi odprowadzać składki ZUS w pełnej wysokości. Nie można liczyć na żadne przywileje. Ale gdy spółka składa się z przynajmniej dwóch wspólników, to ani wspólnicy, ani członkowie zarządu nie są objęci obowiązkowymi składkami do ZUS. Można natomiast przystąpić do nich dobrowolnie.
Podatek dochodowy:
W działalności gospodarczej (JDG) jest wiele możliwości wyboru formy opodatkowania – rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli 17 %. dochodu i po przekroczeniu progu podatkowego 32 %, podatek liniowy w wysokości 19% lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej.
Spółka z o.o., jako osoba prawna, płaci od swojego dochodu (czyli zysku brutto) podatek CIT 19%. Natomiast od 2019r. mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą korzystać z obniżonej stawki 9%. Gdzie jest haczyk? Otóż główną wadą jest podwójne opodatkowanie – najpierw opłacany jest CIT od całego dochodu wypracowanego przez spółkę. A następnie zysk spółki jeśli jest wypłacany w postaci dywidendy dodatkowo opodatkowany jest podatkiem dochodowym przez wspólnika.
Jak tego uniknąć lub nieco zmniejszyć ciężar podatku?
Wspólnicy mogą mianować prezesa lub członka zarządu poprzez uchwałę wspólników powołując go do pełnienia danej funkcji. Od wynagrodzenia z tytułu powołania nie odprowadza się składek ZUS. Kwota ta jest opodatkowana podatkiem według skali podatkowej i stanowi koszt spółki.
Innym sposobem na zmniejszenie wysokości podatku jest zatrudnienie wspólnika na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło . Kwoty wypłacone z tych tytułów stanowią koszty spółki, a do limitu pierwszego progu podatkowego opodatkowane są stawką 17 % podatku. Członek zarządu może rozliczyć także diety z tytułu podróży służbowych, których wypłata jest zwolniona z podatku i składek ZUS.
Różnica kosztów usług księgowych
Zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem jest prowadzenie KPiR czym cechuje się JDG. Koszty obsługi księgowej przy niedużej ilości dokumentów mogą się zaczynać od około 200 zł miesięcznie. Można też prowadzić dokumentację samodzielnie, ale ciągle zmieniające się i zawiłe przepisy podatkowe sprawiają, że chyba lepiej powierzyć prowadzenie dokumentacji profesjonalistom.
Z kolei spółka z o.o. musi prowadzić pełne księgi handlowe oraz sporządzać sprawozdania finansowe – Jest to droższe i skomplikowane zadanie. Samodzielne wykonanie nie wchodzi tu w grę więc trzeba skorzystać z usług biura rachunkowego – np. naszego ?. Prowadzenie pełnej księgowości oznacza przejrzystość operacji. Każda złotówka, która do firmy wpływa, i która z firmy wychodzi, musi mieć pokrycie w dokumentach, np. w fakturach czy umowach.
Mikroprzedsiębiorcy nie muszą zakładać kont firmowych. Jest to kolejna różnica tych dwóch form prawnych.
Podsumowując – co więc wybrać?
Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi ale mam nadzieję, że ten materiał przybliży wam zakres obu form prawnych, rozwieje niektóre wątpliwości oraz pomoże uniknąć konsekwencji. Przeanalizuj wielkość swojego biznesu, porównaj koszty, przemyśl też kto ma być odbiorcą Twojego biznesu. Załóż „plan B” w razie niepowodzenia.
Potrzebujesz szczegółowej porady? Skontaktuj się ze Specjalistą Kancelarii księgowo-podatkowej AV i śpij spokojnie – Kancelaria księgowo-podatkowa AV – Usługi księgowe Rybnik (av-kancelaria.pl)