Data dodania: 18 lutego, 2022

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym – ulgi i uprawnieniaWiele osób nie przyznaje się do swojej niepełnosprawności przed pracodawcą. Powody mogą być różne. Jedni obawiają się o bycie postrzeganym „inaczej” niż reszta pracowników. Inni widzą w tym tylko korzyść finansową dla pracodawcy i czują się „przeliczani” na pieniądze. Tym czasem posiadanie orzeczenia to także liczne korzyści dla pracownika. Z tego artykułu dowiesz się jakie korzyści uzyskasz z orzeczenia w stopniu znacznym jako pracownik. Pełną listę wszystkich korzyści znajdziesz tutaj.

Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim lub umiarkowanym? Zajrzyj do innych naszych artykułów.

Uprawnienia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Czas pracy osoby z orzeczeniem

Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym mogą liczyć na skrócony czas pracy. W ciągu tygodnia nie może on przekroczyć 35 godzin, a ciągu doby 7. Takie osoby nie mogą również pracować w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.

Dłuższy urlop z tytułu niepełnosprawności

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności znacznego stopnia, posiada także prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w roku kalendarzowym. Jest to zwykły urlop wypoczynkowy. Pierwszy taki urlop przysługuje jednak dopiero po roku od otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności.

Dodatkowe zwolnienia z pracy

Raz w roku przysługuje Ci prawo do zwolnienia w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym. Długość takiego zwolnienia może wynosić maksymalnie 21 dni. Jest ono udzielane na podstawie wniosku lekarza.

Pracodawca musi także udzielić zwolnienia w celu wykonania koniecznych badań specjalistycznych i zabiegów leczniczych, jeśli nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Udogodnienia na stanowisku pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić niezbędne usprawnienia dostosowujące miejsce pracy do osoby niepełnosprawnej. Należą do nich m.in. specjalny sprzęt biurowy dla osób niewidzących czy niedowidzących, zmiana miejsca pracy na łatwiej dostępne czy likwidacja przeszkód utrudniających poruszanie się.

Uprawnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności poza stanowiskiem pracy

Poza benefitami płynącymi z orzeczenia podczas zatrudnienia, istnieje szereg innych korzyści. Możecie je znaleźć tutaj.

Kto może uzyskać takie orzeczenie?

Listę schorzeń kwalifikujących się na orzeczenie znajdziesz tutaj. Zwróć uwagę, że każda z nich może kwalifikować się na różne stopnie orzeczenia w zależności od stopnia zaawansowania niepełnosprawności.Powrót do poprzedniej strony