Data dodania: 27 lipca, 2022

Diety zmienią się od końcówki lipcaW Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany dotyczące wysokości diety podczas krajowej podróży służbowej. Jak mocno zmienią się stawki? Ile kierowcy zarobią od 28 lipca 2022 roku i co z osobami w delegacji, które nie są kierowcami? A przede wszystkim… jak to wszystko wyliczyć? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak wzrosły diety?

Stawka diety podczas krajowej podróży służbowej została podniesiona o ponad 25 procent czyli z 30 złotych do aż 38 złotych. Zmieniona stawka obowiązywać będzie już od 28 lipca 2022 roku czyli dzień po ukazaniu się artykułu. Warto wiedzieć jednak, że to nie wszystko co się zmieni.

Wzrosną także inne części wynagrodzeń kierowców i osób w podróży służbowej

Podniesienie stawki diety oznacza jednak również podniesienie innych części składowych wynagrodzeń osób znajdujących się w podróży służbowej. Zwiększą się również bowiem wysokości składowych części diety krajowej takie jak:

  • Ryczałty za noclegi
  • Ryczałty na pokrycie kosztów dojazdami komunikacji miejskiej
  • Zwroty udokumentowanych kosztów noclegu

Ile wzrosną stawki ryczałtowe?

Ryczałty za noclegi ustalone są sztywno na poziomie 150 procent podstawowej stawki diety. Podnoszą się one więc z 45 na 57 złotych.
Z kolei ryczałty na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejskiej ustanowione są na poziomie 20 procent i analogicznie wzrosły z 6 do 7 złotych i 20 groszy.

Udokumentowane koszty noclegu

Przypominamy, że pracodawca zwróci również udokumentowane koszty noclegów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Wysokość ta jednak nie może przekraczać dwudziestokrotności stawki diety za dobę hotelową. W związku z tym wynosi ona 700 złotych wobec 600 złotych przed wprowadzonymi zmianami.

Jak policzyć te wszystkie diety?

Jeśli posiadasz firmę transportową, kolejne i kolejne zmiany mogą przyprawić Cię o zawrót głowy. Na szczęście kancelarie księgowo-podatkowe takie jak nasza, mają szerszą działalność niż tylko rozliczanie PITów.

Od tego roku rozliczamy także wynagrodzenia kierowców oraz ich czas pracy. Skontaktuj się z nami i dopytaj o szczegóły lub poproś o wycenę.Powrót do poprzedniej strony