Od dzisiaj wchodzą w życie przepisy, które znacząco zmieniają prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. Zmiany dotyczą przede wszystkim uprawnień rodzicielskich.
Urlop rodzicielski
Urlop przysługuje obojgu rodzicom w wymiarze 41 tygodni łącznie – jeśli podczas porodu urodziło się jedno dziecko. W przypadku bliźniaków lub większej ilości dzieci wymiar wynosi 43 tygodnie.
Jeden z rodziców może wykorzystać maksymalnie 32 lub 34 tygodnie (zależy od liczby dzieci) urlopu. 9 tygodni przysługuje jednemu z rodziców ta część jeżeli nie zostanie wykorzystana - przepada.
Urlop rodzicielski każdy z rodziców może podzielić na 5 części, mogą z niego także korzystać jednocześnie. Przysługuje do końca roku, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Urlop ojcowski
Jeżeli dziecko urodziło się przed 26 kwietnia 2023 roku, ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego do ukończenia przez nie 24 miesięcy. Jeśli dziecko urodzi się po wejściu w życie zmian w kodeksie pracy prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego będzie skrócone i będzie przysługiwać do 12 miesięcy od chwili urodzenia dziecka.
Urlop macierzyński
Pracownica po rozpoczęciu korzystania z urlopu macierzyńskiego w terminie 21 dni będzie mogła złożyć wniosek o wypłatę zasiłku w wysokości 81,5% za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ale bez nieprzenoszalnej części, która zawsze będzie wypłacana w wysokości 70%.
Urlop opiekuńczy
Pracownikowi przysługiwać będzie 5 dni w ciągu roku kalendarzowego urlopu opiekuńczego, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie bezpłatny.
Urlopu pracodawca będzie udzielać na wniosek (papierowy lub elektroniczny) pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Prawo do dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego
Jeżeli pracownicy mieli prawo lub korzystali z urlopu rodzicielskiego w okresie od 2 sierpnia 2022 r. do 26 kwietnia 2023 r. otrzymają dodatkowo 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Oczywiście ta część jest nieprzenaszalna dlatego matka, która korzystała z długiego urlopu rodzicielskiego nie będzie mogła skorzystać z dodatkowych 9 tygodni, to uprawnienie będzie przysługiwać ojcu.
Pracownicy, którzy na dzień 26 kwietnia korzystają z długiego urlopu rodzicielskiego (w jednej części) także mogą skorzystać z dodatkowego 9-cio tygodniowego wymiaru urlopu.
W przypadku gdy na dzień wejścia w życie przepisów (26.04) rodzic złożył wniosek o urlop rodzicielski, ale go nie rozpoczął pracodawca zwraca ten wniosek w celu złożenia dokumentu na nowych zasadach.
W każdym wypadku za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu będzie przysługiwać zasiłek w wymiarze 70%.
Dodatkowe przerwy w pracy
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
- wynosić będzie co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- będzie dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- będzie dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony
Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawca ma bezwzględny obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony. Jeżeli takiego uzasadnienia zabraknie będzie to stanowiło uchybienie formalne. Pracownik będzie mógł przed sądem biegać się o przywrócenie do pracy albo wypłatę odszkodowania.
Równoległe zatrudnienie
Nie będzie można pracownikowi zakazać jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.
Możliwość złożenia wniosku o zmianę warunków pracy, umowy lub czasu pracy
Pracownik będzie mógł raz w roku wystąpić do pracodawcy z wnioskiem (papierowy lub elektroniczny) o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy w tym zmianę rodzaju pracy lub zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy, o ile jest zatrudniony u danego pracodawcy powyżej 6 miesięcy
Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Zwolnienie na działanie siły wyższej
Pracownikowi przysługiwać będą 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy w ciągu roku kalendarzowego z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia urlopowego.
Pracodawca udziela takiego zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Informowanie pracowników
Konieczne będzie informowanie pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy o:
- możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy;
- możliwości awansu;
- wolnych stanowiskach pracy.
Uprawnienie pracownika wychowującego dziecko do lat 8
Nie będzie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy oraz delegować po za stałe miejsce pracy pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia bez jego zgody.
Elastyczna organizacja czasu pracy
Pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, będzie mógł złożyć wniosek (papierowy lub elektroniczny) o zastosowanie elastycznej organizacji pracy.
Wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
Elastyczna organizacja pracy może polegać na: pracy zdalnej, przerywanym systemie czasu pracy, systemie skróconego tygodnia pracy, systemie weekendowym albo indywidualnym lub ruchomym rozkładzie czasu pracy.
Research Center
Efekt zachęty - jest to jeden z warunków który musisz spełnić aby móc starać się o dofinansowanie do pensji pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak:
- spełnić efekt zachęty,
- kogo wliczać a kogo nie do stanu zatrudnienia,
- kiedy i czy musisz go spełnić.
Zapraszam na szkolenie !!!
Pracownicze Plany Kapitałowe 2023 – jakie zmiany?
Obecnie mija okres, po którym zatrudniani pracownicy, automatycznie, bez składania żadnych oświadczeń czy deklaracji, stają się ponownie uczestnikami PPK, o tym mówi ustawa z 4.10 2018 roku. Zgodnie z literą przepisów co cztery lata, począwszy od roku 2023, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający musi poinformować uczestnika PPK, który dotychczas złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie do PPK i dokonywaniu wpłat za tego uczestnika.
Już 28 lutego 2023 roku ważność tracą złożone dotychczas przez pracowników deklaracje o rezygnacji z PPK. Zatem jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, podmiot zatrudniający będzie musiał dokonać wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji a taką deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023.
Ceny transferowe – czy transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi są szczególnie weryfikowane przez fiskus?
Tak! Szczególnie te transakcje, które dotyczą tzw. usług niematerialnych czyli doradczych, prawnych, księgowych, reklamowych, badania rynku, zarządczych i innych, oznaczonych symbolem GTU12 w comiesięcznych plikach JPK.
Co podważają urzędy? Dokonują własnych analiz porównawczych, które przecież nie zawsze zero jedynkowo mogą być porównane do realnych i indywidualnych ustaleń, negocjacji, okoliczności towarzyszących danej transakcji, nawet wielkości rynku czy terminu płatności, które to mogą wpływać na zmianę powszechnie stosowanej ceny za podobną transakcję.
Sejm przyjął ustawę o systemie teleinformatycznym
Sejm przyjął ustawę z dnia 16.11.2022r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów (Dz.U. z 2022r., poz. 2754), która przewiduje gotowe wzory umów wykorzystywanych do zatrudniania pracowników przez mikrofirmy.
Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie możliwe ponadto przekazywanie do urzędu skarbowego informacji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, obliczanie należności podatkowych, dokonywanie formalności związanych ze zgłoszeniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i obsługą korespondencji z ZUS-em.
System będzie dodatkowo umożliwiał m.in. obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, wydawanie świadectwa pracy oraz zapewni archiwizację dokumentacji.