Ułatwienia dostępu

Jakie należy spełnić warunki aby móc ubiegać się o refundację składek z ZUS?


Kancelaria AV specjalizuje się w zakładaniu nowych firm i często pomagamy nowym przedsiębiorcom w rejestracji oraz specjaliści Kancelarii AV doradzają w kwestiach  doboru odpowiedniej formy opodatkowania. Zdarza się że nowi przedsiębiorcy zastanawiają się co zrobić aby koszty działalności w pierwszej fazie jej działania nie były zbyt obcinające. Eksperci Kancelarii AV pokazują różnego rodzaju rozwiązania a jednym z nich jest możliwość refundacji składek emerytalno – rentowych ZUS oczywiście o ile przedsiębiorca spełnia odpowiednie warunki.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą możesz uzyskać z PFRON refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Aby otrzymać tę pomoc musisz spełnić poniższe warunki:

  • posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
  • opłacać (zawsze przed złożeniem wniosku Wn-U-G) obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne w całości i w terminie lub z uchybieniem terminu nie większym niż 14 dni;
  • nie mieć zaległości wobec PFRON większych niż 100 zł;
  • złożyć wniosek Wn-U-G (wraz z załącznikiem INF-O-PdM lub INF-O-PdR, o ile jest wymagany w danym miesiącu) w odpowiednim terminie za każdy miesiąc, za który chcesz otrzymać refundację.

Wysokość takiej refundacji zależy od stopnia niepełnosprawności jaki posiada właściciel firmy.

Refundacji podlega tylko składka emerytalna i rentowa. Muszą to być składki obowiązkowe, a nie dobrowolne. Wysokość refundacji zależna jest od stopnia niepełnosprawności i wynosi:

  • 100% składki emerytalnej i rentowej – gdy masz znaczny stopień niepełnosprawności;
  • 60% składki emerytalnej i rentowej – gdy masz umiarkowany stopień niepełnosprawności;
  • 30% składki emerytalnej i rentowej – gdy masz lekki stopień niepełnosprawności.

oraz od wielkości składek, które opłaca do ZUS.

ZUS przez pierwsze 2 lata działalności gospodarczej w okresie lipiec-grudzień (podstawą wymiaru składek jest 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2023 r.)

 

Duży ZUS (podstawą wymiaru składek jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w 2023 r.)

Pamiętaj!!!

Składki za dany miesiąc musisz zapłacić w terminie. Za składki opłacone terminowo uznajemy składki opłacone w terminie określonym przez ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych lub składki opłacone z opóźnieniem nie dłuższym niż 14 dni. Wniosek o refundację składek za dany miesiąc możesz złożyć dopiero po opłaceniu składek za ten miesiąc. Zatem składki muszą być opłacone najpóźniej w dniu złożenia wniosku. Z refundacji wyłączone są kwoty składek sfinansowane ze środków publicznych.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w pozyskaniu refundacji składek ZUS zadzwoń 600986874 lub napisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.