Ułatwienia dostępu

Księgowośćw branży IT– jak obniżyć koszty?Branża IT przeżywa prawdziwe BUM finansowe. Wszystko za sprawą pandemii COVID-19, która znacząco wpłynęła na wysokie wynagrodzenia w tym fachu. Z tego względu większość programistów, grafików czy administratorów świadczy swoje usługi pod własną, jednoosobową działalnością. Z czym jednak się to wiąże i jak prowadzić księgowość w branży IT? Polski Ład uderzy także w tą branże!

Księgowość w branży IT umożliwia optymalizację kosztów i oferuje wymierne korzyści w stosunku do umowy o pracę. Liczni specjaliści z branży IT decydują się, więc na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ma ona bowiem wiele korzyści, niedostępnych dla pracowników zatrudnionych na umowie o pracę czy zlecenie. Poniżej krótko przedstawimy zalety takiego rozwiązania:

Korzyści płynące z własnej działalności gospodarczej:

  • Odliczanie podatku VAT na zakup sprzętu do pracy – najprościej rzecz ujmując, kupujecie sprzęt komputerowy do pracy w cenie netto, a więc niemal 20% taniej!
  • Możliwość wzięcia samochodu w leasing – oferty leasingu dla firm często mają bardzo korzystne warunki oraz mogą być odliczane od przychodu
  • Odliczenie VATu za paliwo i części zamienne samochodu – w zależności od tego czy samochód został wprowadzony jako środki trwałe firmy, mając własną działalność gospodarczą można odliczyć cały VAT lub 50%
  • Rozliczanie według stawki liniowej 19% – w przypadku dobrze zarobkowych branż jak IT, działalność gospodarcza jest po prostu tańsza

Jak założyć taką działalność?

Jeśli jeszcze nie założyłeś swojej działalności na początku rozeznaj się, jaka forma działalności gospodarczej będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Zarówno bowiem jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, różnią się od siebie wieloma aspektami. W obu przypadkach dają jednak wymienione wyżej korzyści.

Szczegółowo o różnicach między JDG, a Sp. z o. o. możecie przeczytać TUTAJ.

Teraz pozostaje już tylko założenie działalności. Można zrobić to, albo samodzielnie, albo z pomocą doświadczonych osób. W przypadku działalności jednoosobowej sytuacja jest stosunkowo prosta, a sam proces trwa od kilku godzin do kilku dni. Często banki oferują możliwość założenia działalności gospodarczej poprzez profil zaufany. Warto zapytać również u swojego księgowego. Wiele biur rachunkowych chętnie pomaga w założeniu takiej działalności bezpłatnie jeśli zdecydujecie się na prowadzenie przez nich księgowości Waszej firmy.


Możesz to zrobić u nas bez żadnych kosztów. Chętnie pomożemy Ci w założeniu firmy a przy współpracy z doradcą podatkowym dowiesz się jak możesz skutecznie prowadzić swoją księgowość, tak by koszty Twojej działalności były jak najniższe.

Jak Polski Ład wpłynie na branżę IT?

Rok 2022 na polskim rynku pracy upłynie pod hasłem Polskiego Ładu. Zmiany podatkowe niewątpliwie mocno wpłyną również na zatrudnienie w branży IT. Jednym z nowych rozwiązań będzie rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nowa stawka to 12 proc. podatku dla informatyków, programistów i innych specjalistów IT. Ryczałt jednak pozbawia programistów możliwości skorzystania z odliczeń kosztów uzyskania przychodu.

W porównaniu do stawek podatku na skali ogólnej (17% i 32%) i na liniówce (19%), opcja ryczałtu może jednak okazać się najkorzystniejsza.

Korzyści czy straty?

Programiści, zarabiający poniżej 120 tys. zł brutto rocznie (do 10.000 zł brutto miesięcznie) są mniej narażeni na skutki, jakie przyniosą nowe zmiany od 2022 roku. Tacy pracownicy nie przekroczą II. progu podatkowego. Dodatkowo mają możliwość rozliczać się w formie ryczałtu lub skorzystać z ulgi IP Box.

Należy pamiętać, że zarobki w branży IT są mocno zróżnicowane np. specjaliści z dużym doświadczeniem mid czy senior otrzymują wynagrodzenie powyżej 20.000 zł, co daje już 240 000 tys. zł rocznie.

Przy takich zarobkach zalecamy przeanalizować, która forma opodatkowania wygeneruje Ci najmniej strat. Możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, która forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Jeśli wolisz poznać szczegółową sytuację na Twoim przykładzie umów się na spotkanie ze Specjalistą. Prowadzisz biznes i nie masz czasu na bezpośrednie spotkanie? Poszukujesz szybkiej i rzetelnej porady? Możesz to zrobić także online. Podobnie z prowadzeniem księgowości online – każdy z nas codziennie korzysta z oprogramowań stworzonych przez zespoły programistyczne aby ułatwiać codzienne funkcjonowanie.

Sposoby prowadzenia księgowości w branży IT

Istnieje kilka sposobów prowadzenia księgowości. Działalności jednoosobowe mogą skorzystać z księgowości uproszczonej. Istnieją trzy formy księgowości uproszczonej: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Karta podatkowa to stałe, miesięczne zobowiązane ustalone z góry na bazie liczby pracowników, rodzaju działalności czy liczby mieszkańców miasta, na terenie którego jest prowadzona działalność. Niestety liczne dodatkowe wymagania sprawiają, że w praktyce tylko niewielka część przedsiębiorców może skorzystać w takiej formy rozliczania się.

Drugim sposobem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym wypadku przedsiębiorca de facto rozlicza się z przychodu, a nie dochodu, za to stawki podatkowe są znacznie niższe. Dla branży IT stawka ta od 2022 roku wynosić będzie 12%. Takie rozwiązanie jest z pewnością korzystne dla osób, które pracują jako podwykonawcy w siedzibie innej firmy i/lub korzystają z prywatnego samochodu, ponieważ takie osoby posiadają relatywnie niskie koszty prowadzenia działalności, które mogą obniżyć dochód.

Księga przychodów i rozchodów jak na razie jest najpopularniejszą formą księgowości w branży IT. To ona daje możliwość rozliczania kosztów ponoszonych przez działalność gospodarczą i odejmowania ich od podstawy opodatkowania. Sprawdza się ona zwłaszcza jeśli firma ma sporo wydatków związanych z działalnością.

W przypadku spółek lub działalności powyżej określonego przychodu, potrzebna będzie z kolei pełna księgowość. Właściwie ma ona wszystkie zalety i wady księgi przychodów i rozchodów. Niestety, jej prowadzenie jest nieco kosztowniejsze i bardziej skomplikowane. Niemniej jednak prowadzenie spółki ma liczne inne zalety, które mogą znacznie przewyższyć koszty wynikłe z tytułu prowadzenia pełnej księgowości.

To rozwiązanie wydaje się jeszcze korzystniejsze z uwagi na wchodzący w życie od nowego roku Polski Ład. Jeszcze masz czas aby dobrze wybrać.