Ułatwienia dostępu

Controllingfinansowy i planowaniefinansoweControlling finansowy czyli mówiąc prościej – kompleksowa, cykliczna analiza finansowa Twojej firmy. Finanse to paliwo dla biznesu. Ich właściwa analiza sprawia, że gołym okiem widzisz co „nie gra” i które obszary Twojej działalności warto zoptymalizować.

Controlling finansowy daje Ci perspektywę na przyszłość. Pełna i spójna informacja na temat Twoich finansów – między innymi jej kosztów, płynności finansowej, wypłacalności, rentowności i potencjalnych kierunków rozwoju pozwala na podejmowanie trafnych decyzji, dzięki którym Twoja firma będzie rosła w bezpieczny i skalowalny sposób.

Jednym z jego nadrzędnych zadań jest umożliwienie uzyskania oraz utrzymania płynności finansowej. Do tego celu wykorzystuje się analizę przepływów pieniężnych, budżetu firmy, odpowiednie prognozy finansowe i inne niezbędne dane. Controlling finansowy pozwala więc uzyskać kontrolę nad wpływami i wypływami. W krótkiej perspektywie zabezpiecza płynność, a w długiej umożliwia poprawę wyników i uzyskanie pełnej stabilności finansowej.

Co zyskujesz dzięki wdrożeniu controllingu finansowego?

Wiarygodne informacje, niezbędne do podejmowania bezpiecznych decyzji więc system controllingu finansowego, jak sama nazwa wskazuje zapewnia Ci kontrole nad finansami Twojej firmy. Jak już wspominaliśmy, głównym zadaniem systemu controllingu finansowego jest uzyskanie i utrzymanie bezpieczeństwa finansowego. Ten cel jest realizowany, poprzez dostarczanie Ci informacji, które mogą być potrzebne do podejmowania właściwych decyzji. Jako osoba zarządzająca firmą, Twój czas jest niezwykle ograniczony i cenny. Ogromne znaczenie ma więc to, jakiej jakości informacje trafiają do Ciebie.

O jakich efektach wdrożenia controllingu finansowego najczęściej wspominają Klienci?

  • lepsze możliwości optymalizacji kosztów (wynikające z wiedzy o nich),
  • oszczędność czasowa,
  • poprawa i lepsza kontrola nad płynnością finansową,
  • wzrost marży i wyników firmy,
  • znajomość prognozowanych wyników firmy,
  • łatwiejsze podejmowanie decyzji dotyczących zatrudnienia, inwestycji i rozwoju firmy,
  • poczucie bezpieczeństwa.

Controlling finansowy – czy Twoja firma tego potrzebuje?

Controlling finansowy z pewnością sprawdzi się w praktycznie każdej firmie – mikro, małej, średniej oraz dużej. Istotne jest jednak, aby jego narzędzia były dostosowane do realiów firmy oraz aktualizowane na bieżąco. Częstym impulsem do wdrożenia systemu controllingu jest zauważenie przez Właściciela lub kadrę zarządzającą, że obecna ilość danych zaczyna być przytłaczająca, albo że obecny sposób analizowania danych jest zbyt czasochłonny lub pracochłonny. Firma zajmująca się wdrożeniem controllingu odciąża Właściciela i wyciąga więcej wniosków ze zbieranych przez firmę danych.

Wdrożenie controllingu nie musi być przytłaczające.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja firma korzysta już z niektórych elementów controllingu. Niewątpliwie dążysz też do optymalizacji kosztów firmy i dokonywania korzystnych inwestycji – np. we właściwych ludzi.

Controlling finansowy wspiera Twoją firmę w realizacji tych celów i pozwoli Ci na uzyskanie szczegółowych informacji o jej rzeczywistej kondycji. Odpowiednio wdrożony controlling sprawia, że możesz przygotować firmę na niekorzystne warunki, które mogą nastąpić w przyszłości. Nasi klienci często wspominają, że to właśnie controlling finansowy sprawił, że ich firmy przetrwały trudny 2020 rok.

Jeżeli myślisz o wdrożeniu controllingu finansowego, możesz bezpłatnie porozmawiać z naszym ekspertem, który powie Ci jak wygląda proces wdrożenia oraz jakich efektów możesz się spodziewać.